איזה דפים מתאימים לציור ועבודה עם ילדים?

באופן עקרוני יכולים כל סוגי הדפים להתאים לציור ועבודה עם ילדים, אך יש בכל זאת מספר עקרונות שאליהם כדאי להתייחס. הנה כמה שיקולים מרכזיים מתחום הדפוס:

א. גיל הילד – דפי עבודה חייבים להתאים לגיל הילד ולקצב ההתפתחות שלו. למרות שיש הבדלים גם בתוך קבוצות גילאים דומות, הבחירה בדפים מסוימים היא על פי חלוקה לקטגוריות. תינוקות, ילדים עד גיל 3 וילדים בפעוטון או גן עשויים להגיב בצורה שונה לדפי עבודה. מי שרוצה לקבל את תשומת הלב של הילדים נדרש למצוא רמה שתאתגר אותם אך לא תייצר תחושת תסכול ועוגמת נפש. כך מניעים את הילדים לפעולה ומנצלים את דפי העבודה ליתרונות נוספים.

ב. סוג הפעילות – ברמה הטכנית יש גם הבדלים בין מוצרי דפוס שמיועדים לצרכים שונים. נייר ממוחזר לדוגמא יהיה באיכות ירודה אך הוא יכול לשמש בתור טיוטה לציורים, בעוד נייר כרומו יספק מענה רק לפעילויות גזירה ועיצוב. קשה לצייר או לכתוב על גבי נייר כרומו ולכן גם אין טעם לבקש מהילדים לעשות זאת. במילים אחרות, יש להתאים את סוג הפעילות לסוג הדפים ולהתייעץ עם אנשי מקצוע בכל מקרה של התלבטות.

ג. מטרת הפעילות – הבדלים בין דפים באים לידי ביטוי בעמידות שלהם לאורך זמן. כדאי למצוא דפים שעליהם הילדים יכולים לצייר או לכתוב, מבלי לוותר על השימוש בהם בתור מזכרת. כך יוצאים מהפעילות עם תוצר ומלמדים את הילדים על חשיבות האמנות.

כך תבחרו מוצרי דפוס לפעילות יעילה

פעילות יעילה תעודד את הילד להביא לידי ביטוי את היצירתיות הטבועה בו. מוצרי דפוס שמתאימים לפעילות כזו יאפשרו לילד לצייר, לגזור, לצבוע, לשחק ולהשתתף. כדאי להעניק לילד מספר אפשרויות בחירה, אך חשוב לא לבלבל אותו.

אפשר להתחיל עם פעילויות בסיסיות של צביעת חלקים ריקים ולהמשיך עם תפזורת ומבוך. בציור ועבודה עם ילדים אין משמעות אמיתית לתוצר, אלא רק לתהליך הלמידה. חוץ מזה, תמיד אפשר להתחיל עם דפים מסוימים ולהחליף אותם במידה והילד לא מגלה עניין.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *