משחקי מחשב לילדים

משחקי מחשב לילדים

מחשבים – אמצעי ללמידה

לא פעם ולא פעמיים, אנחנו, דור ההורים, נזכרים בימים בהם היינו ילדים… איך ירדנו למטה לשחק את כל המשחקים המוכרים והמצאנו לנו משחקים משלנו, איך מקל פשוט או גרעין המשמש יכל להעסיק אותנו במשך שעות וכמה כיף היה לשחק כאשר כל ילדי השכונה יחדיו משחקים. כיום, המצב מעט שונה עבור הילדים ומרביתם לא יזכו לחדוות הגדילה שאנחנו זכינו לה, זאת בעקבות מספר סיבות, וביניהן נמצא:

  • בטיחות – כיום, הרבה יותר מסוכן בחוץ עבור הצעירים מבינינו וישנם אזורים בהם ממש אסור לאפשר לילדים לרוץ חופשי ברחובות ללא השגחה.
  • דור המחשבים, הטלפונים החכמים והטאבלטים – כיום הדרישה של הילדים וההליכה אחרי העדר, דיי "מכתיבה" את השימוש והבילוי באמצעים טכנולוגיים, המצליחים למשוך את הילדים שלנו עד, שאינם מעוניינים כלל לרדת למטה ולשחק במשחקי כדור.
  • השפע – קיימים כל כך הרבה פיתוחים או משחקי מחשב לילדים שלנו כך שאין להם באמת סיבה או חשק לרדת למטה (לדעתם) ותודות לשפע הכה גדול, הם יכולים להעסיק את עצמם שעות על גבי שעות במחשב או בטלפון החכם (סמארטפון), לשחק ולתקשר עם החברים.

ועוד סיבות רבות… האם הן מוצדקות והאם כדאי לנו ההורים לאפשר להם לשחק אך ורק באמצעים הטכנולוגיים הקיימים או שמא עלינו להתאמץ ולהכריח אותם לשחק בחוץ? על השאלה הזו, התשובה הכי טובה תהייה שילוב מתאים בהתאם לנסיבות וליכולות.

משחקי מחשב לילדים

משלבים נכון – הילדים משתלבים

הטיפ הכי טוב, שנוכל להעניק לכם, הוא לשלב נכון את פעילויות הילדים ולנסות להפיק מכל דבר כמה שיותר. זכרו, הילדים הולכים לגן או לבית הספר, למסגרת החינוכית, בה הם משחקים ומשתובבים בחוץ, בכל יום ונהנים מבילוי עם החברים לגן או לכיתה, בילוי נטול טלפונים או מחשבים וסובב סביב משחקי חברה בעיקר. כאשר הם חוזרים הביתה, מומלץ לסגל שגרה הכוללת את כל המרכיבים הבאים: ארוחת צהריים וערב, הכנת שיעורים, משחקים (ועדיך משחקים חינוכיים אך מהנים), בילוי חופשי ושגרת הכנה לשינה הכוללת מקלחת ובשאיפה גם סיפור אחד או שניים לפני השינה. את המשחקים, שהילדים דורשים או יותר נכון את שעות הזמן על המחשב, ניתן לבלות במשחקי חשיבה ומשחקים המעניקים ערך חינוכי ולימודי.

לסיכום, הזמן חלף והדורות השתנו אך אין זה אומר, שבילוי במחשב ובעיקר אם הוא במשחקי מחשב חינוכיים – לימודיים, המיועדים לילדים ומעניקים להם גם את החדווה, שבמשחק המחשב וגם את הלמידה וההפקה מהם, הוא דבר רע ובעיקר אם משלבים אותו עם פעילויות נוספות.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *